Російсько-український антагонізм: історична тяглість і сучасність
  • Кількість кредитів 3
  • Форма контролю Залік
  • Семестр, у якому планується викладання Весняний
  • Факультет / Інститут Історії, політології та міжнародних відносин

Війна Росії проти України є однією з найбільш трагічних подій для сучасного суспільства. Конфлікт, який триває з 2014 року, викликав значні політичні та соціально-економічні наслідки, як для самої України, так і для багатьох інших країн.

Росія вкотре розпочала загарбницьку війну, метою якої є відновлення свого впливу в країнах пострадянського простору та зміцнення власної геополітичної позиції. Російська агресія призвела до зміни геополітичного балансу в регіоні, що має велику загрозу для безпеки й стабільності в Європі і світі.

Російська агресія проти України та широкомасштабне вторгнення 24 лютого 2022 року розділило світ на до і після. Ми вже бачимо як ця війна змінила світ, змінила нас – українців та світове співтовариство, яке стоїть пліч-о-пліч з нами у цій важкій боротьбі.

Проте якщо Україна зараз перебуває на передовій у цій боротьбі, то Європа і світ стали непохитним згуртованим надійним тилом українців. Адже слід усім пам’ятати, що як Московське царство, так і Російська імперія чи Радянський союз завжди активно вдавалися до руйнування розвинутіших цивілізацій, вони не зупинялися у своєму просуванні на Захід лише на українських землях.

Їх «прорубування вікон у Європу» передбачали також знищення Великого князівства Литовського, Речі Посполитої, бажання відігравати роль «першої скрипки» у Причорномор’ї мало на меті руйнування Османської імперії й Кримського ханства. Загарбницькі дії проти народів цих держав повторилися і в ХХ ст. Озвучені перед масштабним нападом на Україну путінські вимоги про повернення НАТО до кордонів 1990 рр. є прямим сигналом, що у випадку, коли українці не знищать агресора, то він точно піде далі.

Тобто актуальність тематики підсилюється тим, що впродовж багатьох століть наш народ був і залишається «на передовій» у своєрідному перманентному стримуванні російської агресивної політики. А детальний розгляд цієї проблематики в історичній ретроспективі із поєднанням з сучасністю дає можливість переосмислити роль і значення українців у цих процесах.