Перейти до основного вмісту
Аксіологія: філософія класичних і сучасних цінностей
  • Кількість кредитів 3
  • Форма контролю Залік
  • Семестр, у якому планується викладання Осінній
  • Факультет / Інститут Філологічний

Цінності — основа нашого світогляду, як на особистісному, так і на національному та вселюдському рівнях. На тих чи інших цінностях побудовані відносини в сім’ї, навчальній групі, компаніях і корпораціях, державах і народах. Наш час означений, з одного боку, урізноманітненням цінностей, розширенням простору самовираження, з іншого — як ніколи значною ціннісною кризою, коли цінності минулого вже не діють, а нові ще не сформовані.

Відповіді на питання, що таке цінність — об’єктивний факт буття чи суб’єктивна вигадка, чи є вона продуктом біологічної еволюції людини, чи має надприродні основи, чи потрібно дотримуватись ціннісної традиції, чи переоцінювати цінності в ніцшеанському ключі, як примирити (і чи можливо) цінності різних народів і культур, як зробити цінності мотивацією для досягнень і вдосконалення себе і світу — відповіді на ці та інші питання саме й прагне віднайти аксіологія як філософія цінностей.

Безперечно, вона спирається на досягнення біологічних, суспільно-політичних, філологічних, навіть, логіко-математичних наук, зберігаючи втім самобутність й інтегративний, характер.

Курс належить до вибіркових дисциплін і вивчається у 2-8 семестрі. Він є взаємопов’язаним з іншими філософськими та загалом гуманітарними дисциплінами, оскільки сама теорія цінностей є за визначенням є інтегративною і фундаментальною філософською дисципліною, багато в чому узагальнюючою попередню філософську і гуманітарну підготовку, і поглиблюючою знання не лише власне з проблематики цінностей, а й з низки курсів теоретичної, а особливо практичної філософії та гуманітаристики в цілому. Курс ознайомлює здобувачів вищої освіти з теоретичними та методологічними передумовами актуалізації, способами розв’язання і векторами трансформації численних ціннісних проблем, як світоглядно-теоретичних, так і теоретико-методологічних, що ставилися й розв’язувалися в філософії як у минулому, так і, більшою мірою, в ХІХ — на початку ХХІ століття. Дисципліна вводить студентів в курс специфіки різноманітних концепцій західних і вітчизняних філософів та допомагає підготувати підґрунтя для вибудови уявлення про особливості сучасного стану філософського знання в сфері аксіології, знайомлячи з ключовими ідеями, концепціями, поняттями та підходами, що сформувалися в її межах. Також дає змогу сформулювати власну теоретико-методологічну позицію. Предметом вивчення навчальної дисципліни є сучасне світоглядно-філософське знання у сфері цінностей в найрізноманітніших світоглядних, методологічних, суто ціннісних і теоретико-пізнавальних його проявах.

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності