
- середа, 5 березня 2025 р.
- Актуальні новини
Відділ комунікацій та брендингу Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича запускає серію інтерв'ю, де розповідатиме про знакові події, досягнення та ініціативи університетської спільноти.
Першою гостею стала завідувач кафедри практичної психології, кандидат психологічних наук, доцент Валентина Радчук, яка поділилася своїм професійним шляхом, діяльністю Соціально-психологічного центру та міжнародною співпрацею з американським фондом Heart to Heart Children’s Foundation.

- Валентино Миколаївно, раді вітати Вас у нашій рубриці інтерв’ю про цікаві події з життя університету! Хотіли б розпочати з Вашого професійного шляху. Як Ви прийшли до психології, що Вас мотивує у цій сфері?
- Дякую за запрошення! Це і несподівано, і приємно. Освіту психолога я здобула в іншому ЗВО, але пізніше доля склалася так, що після народження дитини мені запропонували роботу в Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича. Через два роки ми відкрили спеціальність «Психологія», і з того часу я повністю присвятила себе цьому напрямку. Протягом 17 років очолюю кафедру, яка згодом поділилася на загальну психологію та практичну психологію. І хоча зараз не дуже модно цим хвалитися, проте університет - єдине місце моєї професійної діяльності.
- А як щодо соціально-психологічного центру? Чим він займається?
- Соціально-психологічний центр Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича надає психологічну допомогу і підтримку здобувачам освіти всіх рівнів. Консультації безкоштовні, можна отримати до 10 індивідуальних сесій, але якщо потрібно більше – ми завжди йдемо назустріч. Крім індивідуальної роботи, ми організовуємо групові тренінги за запитами факультетів, інститутів чи кураторів. Наприклад, з 3 березня розпочалася серія тренінгів з креативності для студентів усіх факультетів та інститутів. Також проводимо заходи з профілактики емоційного вигорання викладачів і це дуже добре, тому що така наша професія - ми вигораємо, виснажуємося, як і всі, а будь-яка професія, яка пов'язана з роботою, людьми та постійним спілкуванням, має свої нюанси і ми з ними працюємо.
- Ви вже певний час співпрацюєте з американським фондом Heart to Heart Children’s Foundation. Розкажіть детальніше про це.
- 26 лютого 2025 року ми провели вже 11-й психоедукаційний вебінар у співпраці з фондом. Проте все розпочалося з адаптації американської дитячої книги до українських реалій. Аманда Мізоліс, директорка Нью-Йоркського інституту катастрофи ментального здоров’я, запропонувала адаптувати для України розроблену ними книжку із незвичайною ситуацією для дітей (зняти їхній стрес, ситуацію, напругу нестандартною ситуацією), тому що не всі моменти в книжці підходять для України. Ми пройшли навчання в Нью-Йоркському інституті і нам довірили адаптувати цю книжку для України за змістом, тому що у нас, на жаль, дуже багато дітей, які втратили своїх рідних.
У цій книзі розповідається про папугу. Американці пропонували назвати його Тарасом, але ми залишили його без імені для того, щоб кожна дитина сама давала ім’я - це також такий терапевтичний момент. Ми змінили багато моментів, які могли б дитину травмувати чи викликати негативні емоції. Фонд надрукував більше п’яти тисяч книг, ми роздали їх психологам в Україні. Після цього в мене з’явилася ідея, що американські психологи, практики, науковці могли б поділитися своїми знаннями і вони дуже радо відгукнулися!
Це співпраця не тільки з американським фондом і з його керівником Алексом Дудко, але і з фахівцями з Тихоокеанського університету міста Сієдра, які працювали чи працюють в цьому університеті і беруть активну участь у наших вебінарах.
Хоч і починали ми роботу з дітьми, проте більш ефективною є комплексна терапія, бо війна не може стосуватись когось одного в сім’ї. Тому ми зосереджуємось на трьох напрямках: допомога дітям, ветеранам та їхнім родинам.

- Наскільки популярні ці вебінари і яких тем вони стосуються?
- Попит величезний! На останньому вебінарі було понад 600 учасників, хоча зареєструвалося понад 1800. Географія широка: вся Україна, Чехія, Польща, Німеччина, Ізраїль, США, тобто це масштабний міжнародний проєкт. Учасники дуже активні, багато хто відвідує вебінари на постійній основі.
Теми різноманітні: ПТСР, безсоння, постійний перманентний стрес... Були цікаві теми щодо дітей і сім'ї, і як це впливає, коли військовий повертається додому (як реагувати, впливати та як допомогти йому адаптуватися). І дуже добре, що наші вебінари відвідують і військові, які усвідомлюють, що потрібно працювати зі своїми травмами.
Останній вебінар був інтерактивним – спікерка Аманда Стюарт запропонувала учасникам аналізувати кейси з певними психологічними проблемами, а психологи долучалися до вирішення цих ситуацій.
- Чи відбувається якесь заохочення учасників?
- Після вебінарів ми проводимо невеличкі тестування по змісту і видаємо сертифікати Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича разом із фондом Heart to Heart Children’s Foundation.
- Чи були якісь труднощі?
- Були такі випадки, коли психологи ставили запитання, а американці їх не розуміли, тому що система надання психологічної допомоги у них і в нас суттєво відрізняється. У них психотерапевти - це фактично всі лікарі, які можуть призначати медикаментозне лікування, у нас усе зовсім інакше.
Так само, на жаль, через величезну кількість учасників, до нас заходили навіть диверсанти, які намагалися зірвати вебінари і вмикали гімн росії. Проте ми з кафедрою завжди оперативно на таке реагуємо і вирішуємо проблеми, блокуючи таких учасників.
- Чи долучаються до вебінарів студенти?
- Так, звісно, зокрема студенти спеціальності психології нашого університету, які активно беруть участь, отримуючи додаткові бали в межах неформальної освіти. Ми спеціально адаптуємо матеріал, щоб він був зрозумілим не лише фахівцям, а й ширшій аудиторії.
- А якщо поговорити про якісь перспективи та плани, то, на Вашу думку, які виклики зараз стоять перед психологічною освітою в Україні?
- Попит на спеціальність зріс, що, з одного боку, добре, а з іншого – викликає труднощі. Наприклад, у ЧНУ цього року 150 першокурсників і 80 магістрів. Це велика відповідальність, адже потрібно забезпечити якісне навчання. Ми постійно оновлюємо освітню програму: додаємо теми реабілітації військових, інклюзії, роботи з травмою. 95% викладачів кафедри мають сертифікацію в різних напрямках психотерапії, що забезпечує практичну підготовку студентів.
- Завершальне питання: як зараз, у такий непростий час, можна покращити підготовку майбутніх психологів?
- Важливо, щоб викладачі самі були в ресурсі. Ми постійно підвищуємо кваліфікацію, відвідуємо вебінари, залучаємо студентів до практичних занять. Крім того, необхідно створювати належні умови для навчання: спеціально обладнані тренінгові аудиторії, інструменти для пісочної терапії тощо.
- Дуже дякуємо за інтерв’ю! Було справді цікаво й інформативно.
- Дякую Вам за інтерес до нашої роботи!
Інтерв'ю брали фахівці відділу комунікацій та брендингу Вікторія Горобець і Ксенія Попович.