
- понеділок, 11 вересня 2023 р.
- Актуальні новини
У мальовничому гірському містечку Карпач (Республіка Польща) 5-7 вересня проходив XXXII Економічний форум країн Центрально-Східної Європи, який нерідко називають Центральноєвропейським Давосом. На цьогорічний форум, що відбувався під гаслом «Нові цінності Старого Континенту – Європа на порозі змін» вперше був запрошений наш університет, який представляла проректорка Тамара Марусик.
Також одним з представником Чернівецького національного університету був професор кафедри міжнародних відносин та суспільних комунікацій ЧНУ Сергій Федуняк.
У Форумі взяло участь понад 4 тис. учасників, відбулося 470 панельних дискусій, присвячених безпеці, цифровізації, кібербезпеці, охороні здоров’я, освіті, науці, енергетичній трансформації та іншим темам.
Тамара Марусик виступила у якості спікера на панельній дискусії «Collegium Carpathicum: співпраця між університетами. Дебати між ректорами. Дискусія про віртуальну бібліотеку Європи Карпат» у рамках тематичної панелі Європа Карпат, яку модерував директор Студій Східноєвропейських досліджень Варшавського університету Ян Маліцький. В ній взяли участь Ігор Цепенда ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, проректори: Штефан Пурич (Сучавський університет, Румунія), Павел Грата (Жешовський університет, Польща) Акош Мерні (університет Національного управління Угорщини) та держсекретар Міністерства освіти та науки РП Влодімеж Бернацький.
У рамках дискусії було окреслено нагальну потребу у формуванні механізму наукової співпраці у контексті реалізації спільних грантових проєктів, сконцентрованих на інтересах Карпатського регіону. Крім того, її учасники підтримали ініціативу Влодімежа Бернацького щодо необхідності створення віртуальної бібліотеки країн Центральної Європи, яка надасть академічній спільноті можливість ширшого ознайомлення з університетськими дослідженнями. Більше того, була схвалена пропозиція Тамари Марусик щодо оцифрування доробків науковців зі світовим ім'ям, які в різні історичні періоди працювали в університетах Європи.
Учасники різних панельних дискусій – експерти і політологи обговорювали чимало питань, які торкалися сьогоднішніх реалій України, пов'язаних із російською агресією. Йшлося про підтримку світовою спільнотою як ЗСУ, так і цивільного населення України. Зокрема наголошувалося на тому, що саме Польща відкрила свої двері для сотень тисяч біженців з України і стала головним хабом гуманітарної та військової допомоги Україні та надала фінансову допомогу у розмірі понад 2 млрд. доларів. Акцентувалася увага й на надзвичайно великій моральній підтримці українців поляками. Без сумніву, йшлося й про певні проблемні питання, проте вони не можуть затьмарити людські взаємини.
Однією з ключових стали панелі заключного дня Форуму зокрема "На захист спільних цінностей. Чому війна в Україні є поворотним моментом для Європи?", "Жінки - лідерки в умовах війни в Україні", "Відбудова України: між планом і реалізацією» та пленарне засідання «Сценарії безпечного світу».