Перейти до основного вмісту
Викладачі та студентки кафедри журналістики ЧНУ ім. Ю. Федьковича пройшли практику та наукове стажування у Жешувському університеті (Польща)

Викладачі кафедри журналістики доцентка Лілія Шутяк, асистентка Олеся Жук та асистент Володимир Стефанець отримали наукове стажування, а також студентки третього курсу кафедри журналістики Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Богдана Данко, Аріна Культасова, Надія Лаврук, Ірина Маціборська, Марія Титор, Андріана Фарбатюк, Мілана Федорюк, Надія Штефанич пройшли практику у Жешувському університеті, під час якого активно обмінюються досвідом, здобули нові знання й удосконалили професійні навички. Стажування проходило в період з 12 по 18 травня. 

Під час візиту гості з Чернівців ознайомилися з головним корпусом університету, бібліотекою та Інститутом полоністики і журналістики. Екскурсію для гостей з Чернівців провела студентка Жешувського університету, що студіює журналістику Емілія Сура.

Програма стажування включала різноманітні лекції, практичні заняття, семінари та воркшопи, а також можливість спілкуватися зі студентами й викладачами з Польщі. Зокрема, студенти та викладачі Чернівців брали участь у практичних парах з інституційних PR-вправ, де редактор Polish Radio Rzeszow та прессекретар Анджей Срока розповідав про організацію пресконференцій, дипломатичний етикет і правила поведінки журналістів, проаналізувавши пресконференцію президента Зеленського і лідерів «Коаліції охочих».

Також увагу приділили політичній і економічній журналістиці — заняття провів місцевий медійник Каміл Леч, який допоміг студентам аналізувати польські медіа з думки дотримання журналістських стандартів. Окремо викладачі та студентки долучилися до воркшопів зі створення заголовків та лід-новин, а також тренінгів зі створення аудіовізуального контенту — зокрема, практикувалися у відеозйомці та монтажі під керівництвом польських медійників, а також спілкувалися у форматі інтерв’ю про російсько-українську війну.

Особливе місце в програмі посіли лекції українських викладачок: доцентки ЧНУ Лілії Шутяк, яка розповіла польським студентам про те, як змінилася робота українських журналістів під час війни, а також доцентки Кам’янець-Подільського університету Оксани Почапської, що присвятила свій виступ темі фронтової журналістики, етики, відповідальності та дотримання стандартів під час висвітлення воєнних подій.

Окрім навчальних заходів, студенти з Чернівців мали змогу спостерігати за роботою польських колег, брати участь у командних проєктах із створення мультимедійних матеріалів, аналізувати історію розвитку медіа, зокрема виникнення таблоїдів, а також знайомитися з місцевою пресою.

Відзначимо, що адміністрація Жешувського університету склала для студентів цікавий та насичений розклад занять. 

На одній з пар студенти вправлялися зі створенням та управлінням іміджем в Інтернеті. Доктор Войцех Марійка розповів про ефект фреймінгу у психології та комунікаціях. У медійному контексті фреймінг - це спосіб подання інформації, який впливає на її сприйняття, а потім на прийняття рішення. Лектор навів приклад, як може бути сприйнята одна й та сама інформація в залежності від її подачі: “Лікування має 90% успіху" чи "лікування має 10% ризику невдачі". Обидві варіанти говорять про одне й те саме, але звучать по-різному. Це класичний приклад ефекту фреймінгу, описаного психологами". Після теоретичної частини студентки виконували практичне завдання.

Разом з польськими студентами працювали у групах та практикували навички відео-зйомки. Польські студенти були інтерв'юерами. Вони ставили нам запитання у контексті російсько-української війни.

"Я навчаю студентів через спільну роботу — зйомки, монтажі, обговорення. Це для того, щоб вони відчули, як формується кінооповідь, іноді навіть за класичною структурою Арістотеля. Моє завдання, як викладачки спеціалізованих дисциплін — поділитися тим, що я знаю, що пережила, чого навчилась сама, і що хочу залишити після себе наступному поколінню", – додає Маґолжата Божек. 

Під час практичного заняття з курсу "Communication in Audiovisual Media" з dr Michał Żmuda польські студенти працювали над своїми заліковими проєктами у форматі мультимедійних матеріалів.

"Наше залікове завдання полягає у створенні титульної обкладинки книги. Це командний проєкт, де ми разом з моєю одногрупницею працювали над біографією Артура Ройка – відомого музиканта, якого ми добре знаємо. Він досі популярний, тому знайти його фотографії було відносно просто. Водночас, працюючи над проєктом, ми дотримувалися вимог щодо використання зображень: фотографії необхідно брати лише з офіційних джерел, обов’язково зазначаючи автора або агенцію. Ми старалися зробити передню обкладинку так, щоб вона відповідала стилістиці задньої, зберігаючи цілісність дизайну" – ділиться студент першого курсу Жешувського університету, що родом з України, Северин Голосняк.

Насичений тиждень став чудовою платформою для професійного зростання, обміну знаннями і творчого натхнення, а також нових дружніх контактів між українськими та польськими студентами і викладачами. Учасники стажування дякують Жешувському університету за гостинність і сподіваються на подальшу співпрацю.

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності