
- середа, 9 квітня 2025 р.
- Актуальні новини
3-4 квітня в Люблінському католицькому університеті імені Яна-Павла II (Республіка Польща) відбулася міжнародна наукова конференція "Przemiany w kulturze, literaturze, języku i poczuciu tożsamości narodowej pod wpływem uchodźstwa i migracji w XXI wieku: Polska – Ukraina – Europa" («Зміни в культурі, літературі, мові та почутті національної ідентичності під впливом біженців та міграції в XXI столітті: Польща – Україна – Європа»), співорганізатором якої став філологічний факультет ЧНУ.
Знаково, що весь науковий форум пройшов під егідою 150-ліття нашої Alma Mater. Конференція стала унікальною платформою для обміну думками, дослідженнями та ідеями, які стосуються однієї з найактуальніших тем сучасного світу – впливу міграційних процесів на культуру, літературу, мову та національну ідентичність.
У часи глобальних викликів, пов’язаних із війною, біженством та інтеграційними процесами, наше завдання – не лише аналізувати ці явища, але й шукати шляхи порозуміння, співпраці та подальшої підтримки України міжнародним співтовариством. Виходячи з розуміння цього, декан філологічного факультету Ярослав Редьква виголосив доповідь на тему "Культурний простір українсько-польського пограниччя крізь призму назв населених пунктів", в якій проаналізував випадки схожості між топонімами нашого прикордоння. Марина Івасюта й Оксана Даскалюк поділилися досвідом організації курсів української мови для внутрішньо переселених осіб. Інна Стрілець виголосила доповідь на тему "Зовнішня адаптація та внутрішній психологічний стан персонажів-мігрантів у творах Євгенії Сенік. Аналіз крізь призму комунікативної поведінки". Світлана Вардеванян проаналізувала, як вплинула війна на мовну ідентифікацію в доповіді "Утеча як повернення. Про феномен мовної міграції сучасних українських письменників". Учасники конференції ще мали змогу заслухати цікаву доповідь Світлани Кирилюк "Щоденник як спосіб комунікації зі світом: зміщення жанрових стратегій (на матеріалі щоденників українських біженців)", а також пізнавальний виступ Любові Василик "Wpływ migracji i uchodźców na środowisko kulturowe i zachowanie tożsamości narodowej przez pryzmat mediów:
Ukraina – Polska".
Важливо, що конференція об’єднала дослідників з України, Польщі, Австрії, Бельгії, Грузії, Канади, Чехії. Така міжнародна та міждисциплінарна співпраця дозволяє нам поглибити розуміння процесів трансформації ідентичності в умовах війни та вимушеної міграції.
