
- вівторок, 29 жовтня 2024 р.
- Актуальні новини
Інформуємо спільноту університету, що ініціативою Міністерства освіти і науки України вступають в силу два важливі нововведення.
1) МОН долучається до процесу боротьби з псевдонаукою.
Впроваджуються перші практичні кроки боротьби з хижацькими виданнями – МОН України отримало безоплатний доступ до ресурсів Cabells Predatory Reports, про що підписано відповідну ліцензійну угоду.
- Cabells Predatory Reports – один із провідних і найбільших міжнародних ресурсів, що допомагає виявляти наукові журнали, які не відповідають етичним стандартам публікаційної діяльності. Ресурс містить дані про більш ніж 35000 видань, з яких 18 000+ мають ознаки «хижацьких», цей перелік постійно оновлюється.
- Платформа «Cabells» охоплює два основні сервіси: Journalytics (білий список рекомендованих журналів) та Predatory Reports (чорний список). Останній надає інформацію про журнали, які мають ознаки хижацтва, оцінюючи їх за більш ніж 60 критеріями.
Ці платформи будуть використані вже зараз у відкритих конкурсах МОН на фінансування досліджень та розробок – ця практика буде поширюватись й надалі, зокрема і під час проведення атестації ЗВО/НУ, яка повинна початись найближчим часом.
2) МОН запроваджує єдину спрощену звітність для наукових проєктів.
Спрощену форму звітності затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 11 вересня 2024 року №1304 «Про затвердження Змін до Порядку державної реєстрації та обліку науково- дослідних, дослідно-конструкторських робіт і дисертацій», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 жовтня 2024 року за № 1561/42906.
Що змінюється?
- введення єдиної уніфікованої форми звітності для всіх наукових проєктів усіх сфер управління;
- можливість використання форми як для проміжних, так і для остаточних звітів;
- скорочення обсягу інформації, що вимагається для подання звітів, і головне – часу на її підготовку.
Спрощена форма звітності не лише зменшить обсяг паперової роботи, але й зробить дані про результати досліджень доступнішими для широкої аудиторії. Замовники (грантонадавачі), що працюють у сфері науки, зможуть оперативніше обробляти звітні документи, що надходять від виконавців (університетів і наукових установ). Це важливо як для підвищення прозорості наукової діяльності, так і для зміцнення довіри громадськості до системи фінансування науки.
Крім того, новий підхід сприятиме підвищенню якості аналітики в процесі оцінювання результативності наукових проєктів.
Більше деталей на сайті за посиланням.