Перейти до основного вмісту
Університетська спільнота в глибокій скорботі

Сьогодні, 11 серпня 2024 року, відійшов у вічність ректор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича (2001-2005 рр.), Почесний професор університету, Голова Чернівецької обласної державної адміністрації (2005-2006 рр.), академік Академії наук вищої школи України, заслужений діяч науки і техніки України, доктор фізико-математичних наук, професор, Микола Васильович Ткач.

Він нагороджений Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України, Почесною відзнакою «Буковина» Чернівецької обласної державної адміністрації та обласної ради, Почесною відзнакою Чернівецької міської ради за особистий внесок в науково-технічний і соціально-культурний розвиток Буковини, сприяння становленню української правової держави.

Народився Микола Васильович Ткач 5 січня 1945 р. у селі Дністрівці Чернівецької області у селянській родині. Закінчивши семирічку 1958 р., продовжив навчання у середній школі сусіднього села Іванівців, яку закінчив із золотою медаллю 1961 р. Відразу після школи вступив на фізико-математичний факультет Чернівецького університету, але навчання довелося перервати для проходження військової строкової служби. У вересні 1967 р., він повернувся на IV курс вже фізичного факультету. Закінчивши університет у 1969 р., вступив до аспірантури при кафедрі теоретичної фізики.

У 1974 р. Микола Васильович захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук і був призначений на посаду старшого викладача, згодом – доцента цієї ж кафедри (1977–1986).

У 1987 р. в Інституті теоретичної фізики АН України (м. Київ) захистив докторську дисертацію. Наступного року здобув звання професора.

З 1986 р. очолював кафедру теоретичної фізики, згодом теоретичної фізики та комп’ютерного моделювання Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

З 1988 по 30 жовтня 2001 р. Микола Васильович обіймав посаду проректора з наукової роботи.

З 1990 р. по лютий 2005 р. Микола Васильович головував у спеціалізованій раді із захисту докторських та кандидатських дисертацій, зорганізованій у Чернівецькому університеті значною мірою завдяки його особистій ініціативі. На той час це була перша в університеті рада такого високого кваліфікаційного рівня.

З 30 жовтня 2001 р. Микола Васильович Ткач – ректор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. На цій посаді йому вдалося здійснити кілька фундаментальних справ. Вперше у практиці Чернівецького університету введено рейтингове оцінювання роботи викладачів, яке стало основою диференційованої і об'єктивної системи розподілу надбавок до заробітної плати. Чималу увагу Микола Васильович Ткач приділяв міжнародним зв'язкам університету: підписано та поновлено угоди про співпрацю з університетами Польщі – Варшавським, Жешовським, Ягеллонським, Свєнтокшиською Політехнікою, Румунії – Сучавським та «Університетом Бабеш-Бояй» в м. Клуж-Напока, Молдови – Бельцьким ім. Алеку Руссо; започатковано зв'язки з Фондом ім. Йосифа, Марії та Зденки Главкових (Чехія); пожвавилося проведення міжнародних наукових конференцій.

Упродовж тривалого часу своєї наукової та професійної викладацької роботи Микола Васильович ніколи не був байдужим до громадсько-політичних справ: входив до складу виконкомів Чернівецьких обласної та міської рад народних депутатів. 25 листопада 2004 р. у Чернівцях під головуванням М. Ткача відбулися збори територіальної громади Чернівецької області – Буковинське віче, яке висловило підтримку Вікторові Ющенку.

4 лютого 2005 р. Указом Президента України Віктора Ющенка М. Ткача призначено головою Чернівецької обласної державної адміністрації.

З 2006 року повернувся до наукової та викладацької роботи у рідному Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича.

З 2022 року працював професором кафедри інформаційних технологій та комп'ютерної фізики.

Науковий доробок Миколи Васильовича складає понад 250 праць, опублікованих в Україні та за кордоном (США, Німеччина, Чехія, Польща). Він створив на кафедрі потужну наукову школу з молодих науковців, яка займається проблемами наногетеросистем, що є переднім краєм сучасної фізики. Під керівництвом професора Миколи Васильовича Ткача захищено 17 кандидатських та 3 докторських дисертації.

Його відданість науці та розвитку університету залишила незабутній слід. Микола Васильович Ткач був видатним ученим, керівником і другом, який зробив величезний внесок у розбудову нашого університету і його спільноти.

Висловлюємо щирі співчуття родині та близьким Миколи Васильовича. Ми будемо вічно вдячні за його невтомну працю на благо Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

Вічна пам'ять!

Більше інформації про чин прощання і поховання буде повідомлено згодом.

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності