
- четвер, 3 квітня 2025 р.
- Актуальні новини
Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича та Дюссельдорфський університет імені Генріха Гейне започаткували спільний історико-гуманітарний проєкт, який об’єднав дослідників, студентів і громаду навколо осмислення подій ХХ століття та їхнього впливу на сучасність.
Активна співпраця Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича з Дюссельдорфським університетом імені Генріха Гейне відкрила можливості для обох сторін для реалізації спільних ідей та проєктів. Вивчення подій середини минулого сторіччя та їхнього впливу на життя громади стало першим кроком у даному напрямку. У рамках проєкту «Громадяни досліджують локальну історію пакту Молотова-Ріббентропа у Чернівцях» науковці та студенти факультету історії, політології та міжнародних відносин нашого університету проаналізували пресу та окремі архівні документи того часу.
Німецькі колеги підготували виставку «Шрам через усю Європу», в якій представлено документи та огляд впливу пакту на долі людей, що проживали в країнах, безпосередньо згаданих у секретному протоколі до пакту. 25 березня ця виставка була відкрита у Чернівцях в Обласному художньому музеї. Подія зібрала небайдужих до історії жителів та гостей нашого міста й набула суспільного резонансу. На відкриття виставки прибули її організатори: Йорґ Морре, директор музею Берлін-Карлхорст, Крістоф Майснер, куратор виставки, Анке Хільбренне, професорка, завідувачка кафедри Східноєвропейської історії Дюссельдорфського університету імені Генріха Гейне, Філліп Шрьодер, викладач кафедри та Жанна Кеберляйн, координаторка проєкту «Громадяни досліджують локальну історію пакту Молотова-Ріббентропа у Чернівцях».
Після відкриття виставки науковці та дослідники зібралися у стінах ЧОУНБ імені Михайла Івасюка на публічну дискусію «Чорні лебеді геополітики: Гітлер, Сталін, Путін, Трамп», де були обговорені події 1939-1940 рр. і сучасні загрозливі процеси, які тривожать демократичний світ небезпекою нового його поділу. У дискусії взяли участь Йорґ Морре та Анке Хільбренне, а також науковці ФІПМВ професори Анатолій Круглашов, Володимир Фісанов, доценти Ганна Скорейко, Василь Карпо, декан факультету, Наталія Нечаєва-Юрійчук, а також Сергій Гакман, заступник директора РЦППК, Микола Кушнір, директор Чернівецького музею історії та культури євреїв Буковини, Крістоф Майснер, Філліп Шрьодер, Жанна Кеберляйн та ін. Модераторкою відкритої дискусії, як і відкриття виставки, була доцентка кафедри політології та державного управління Наталія Нечаєва-Юрійчук.
Наступного дня проф. Анке Хільбренне прочитала лекцію для студентів ФІПМВ на тему «1925-2025: 100 років німецького погляду на Східну Європу – німецькому науковому журналу “Osteuropa” виповнюється 100 років». І викладачі, і студенти задавали питання щодо підходів та бачення німецькою спільнотою подій в Україні та перспектив розвитку нинішньої геополітичної ситуації. Лекція була організована за ініціативи кафедри політології та державного управління та Євроклубу імені Жана Моне “Unity Path”.
В рамках візиту науковці партнерського університету зустрілися з проректоркою з міжнародних відносин Іриною Осовською та деканом факультету історії, політології та міжнародних відносин Василем Карпом, де мова йшла про розвиток й поглиблення співпраці як між університетами, так і у рамках профільних факультетів й кафедр.
