Перейти до основного вмісту
Просвітницько-волонтерська акція "Я люблю історію"

У травні, у світлі Великодні дні, студенти учасники ЦКіД ЧНУ та студенти ВСП Фаховий коледж відвідали людей похилого віку, членів організації "Товариство репресованих та політв'язнів" (усі вони або їхні батьки у 1940-1950-х рр. були репресовані), а також підопічних КП "Турбота" (ця комунальна установа опікується малозабезпеченими людьми похилого віку у м. Чернівці). 

З продуктів, які нам люб'язно надало як гуманітарну допомогу ГО "Українсько-німецьке товариство м. Чернівців" при Центрі Gedankendach, студенти ЦКіД ЧНУ сформували набори, котрі взяли з собою як гостинці.

Такі зустрічі мали на меті допомогти людям похилого віку, спілкування з ними, а також збір автобіографічних матеріалів за допомогою інтерв’ю. Всього студенти здійснили таких 20 візитів. 

  • Марія Гакман з Поліною Криворучко відвідали Зинаїду Димко. Зинаїда дуже приємний співрозмовник, яка дійсно хотіла поділитись всім, що знає. На жаль про час коли її вивезли разом з сімʼєю памʼятає не дуже багато зважаючи на те, що їй виповнилось тільки 7 рокі, коли їх вивезли. Вона розповіла про своє дитинство, коли у 1946 році проживали з сімʼєю в Кіцмані та про перевезення в Архангельськ.
  • Богдан Солтицький і Сербенюк Антон відвідали Миколу і Марію Цернюк. Пара розповіла про молоді роки, втрату сина на війні, традиції весілля 60-х років. Поспілкувались з студентами про свою молодість та загалом хронологію свого життя, родинне дерево.
  • Богдан Солтицький і Надія Карпюк відвідали Василя Кривоношко, який надзвичайно відкрито поспілкувався зі студентами про свої життєві виклики: про важку долю, втрату сина та дружини, буденне життя. А також студенти мали можливість переглянути фотоальбом різних періодів життя Василя
  • Богдан Чорней і Євген Тесліцький відвідали Катерину Максимівну і взяли в неї інтерв’ю. Вона розказала, як її родину вивези у Челябінську область у 1930-х роках. Також розказала про нестачу продуктів і тотальний дефіцит у часи «відлиги» та на початку 90-х.
  • Дмитро Павлюк і Олександра Онофрейчук відвідали Богдану Дульнявку. Вона розповіла про те, як її ще маленьку репресували і вивезли в росію. Також розповіла про справу свого життя - вчителювання, котрій вона віддала більшу частину своїх років. 
  • Георгій Граннічук та Павло Томашевський були у Віри Донченко. Вона розповідала історії про своє дитинство та молодість  коли вона працювала на «перчаточній» фабриці. Найбільше запам'яталась, розповідь про те,  як німці зайшли в будинок в пошуках батька, якого з приходом радянської армії було мобілізовано в червону армію.
  • Ніколь Кишкан та Михайло Войціховський відвідали Орисю Кухту. Вона розповіла їм про власний досвід та життя своєї родини в радянський час.
  • Ніколіна Лазар та Тетяна Кузьміна відвідали Ганну Сікорську, яка згадувала розповіді своєї бабусі про 20-30 роки. Її бабуся була однією з розкуркулених селян. Також пані Ганна розповідала про свої шкільні роки. 
  • Ліза Озарко та Мар'яна Микитюк відвідали Таїсію Чекавську. Вона розповіла про важке дитинство в роки Другої світової: солдатів, складне сімейне становище та розстріли, які бачила на власні очі.
  • Вікторія Підгайчук і Катерина Шерепера відвідали Василя Слухенського. Він розповів про те, як його сім'ю вивезли до Сибіру через те, що його брата звинуватили у критиці радянського режиму. Також Василь Федорович розповідав про своє повернення на Батьківщину та життя як майстра спорту з легкої атлетики.
  • Олексій Спасов і Олександр Фисюк відвідали Бертольду Стасюк. Вона розповіла про мультикультурне життя Буковини середини XX ст., про відвідини всіх радянських республік, та про особливість кожної з них
  • Анна Карась та Анна Васильчук відвідали Марію Негрич-Казимір. Вона розповіла про життя в СРСР, про свою сімʼю, її навчання та роботу. Свої думки, переживання та емоції вона виражає у своїй збірці віршів «Невичерпна криниця душі». 
  • Давид Агусевич та Валерія Мусурівська відвідали Зінаїду Михайлову. Вона розказала про ціни в СРСР, про свою роботу бухгалтером та про голод. 
  • Емілі Кирилова і Денис В'юн відвідали Веоріку Євтушенко. Вона розповіла про те, як її сім'ю вивезли до Сибіру, а пізніше і саму жінку в 2 роки з її мамою. Також вона розповіла про своє повернення на Батьківщину та життя, як волонтерки і співачки.
  • Ігор Бинда та Ніколай Романов відвідали Олену Чорней. В 1940-х роках вона була депортована до Сибіру,  до красноярського  краю, село Заводовка, через 6 років заслання їй дозволили повернутися на Буковину. На Буковині її не чекали особливі перспективи, бо вона «ворожий елемент», тому у юності та надалі вона працювала на взуттєвій фабриці.
  • Богдан Солтицький  та Євгеній Когут відвідали Василя Шову. Він розповів про життя на Сибірі та складні умови виживання через важку роботу, яка не приносила відповідного заробітку. 
  • Давид Ганзюк та Максим Ротар відвідали Валентину Гетт. Вона розповідала про своє студентське життя та навчання. Також вона багато розповідала про своє дитинство. Валентина демонструвала студентам крашанки, які вона підготувала до Пасхи. Цей візит був дуже вчасним, адже через два дні у Валентини Миколаївни був День народження.
  • Богдан Кривулич відвідав Тамару Рудько та Миколу Гаврилюка, які із радістю поділились з відвідувачем історіями про свою важку долю. 

Така низка зустрічей продемонструвала, що студентська молодь продовжує цікавитись своїм минулим та з радістю допомагає тим людям, завдяки яким ми можемо дізнатись про нього більше. 

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності