
- четвер, 26 жовтня 2023 р.
- Актуальні новини
25 жовтня в залі Вченої ради юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича за підтримки Програми ЄС Право-Justice відбулася презентація інноваційного дослідження «Медіація як цінність» авторів Руслани Гаврилюк, д.ю.н., проф., завідувачки кафедри публічного права та Петра Пацурківського, д.ю.н., проф., професора цієї ж кафедри.
Ключові університети світу, до ряду яких належить і Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, є природними пристанищами вільної думки, академічних свобод у буквальному розумінні цього слова. Вищезазначена презентація вкотре підтвердила істинність цієї тези. Зокрема, автори монографії, інформуючи наукове співтовариство про лейтмотив вищезазначеного наукового дослідження, наголосили на наступному: величезна більшість як національної, так і зарубіжної літератури з медіації, відомої на даний час, написана дослідниками цього феномену з рефлексивного пізнавального підходу, сакральним питанням якого є «Що таке медіація?». За такого підходу медіація розглядається як наслідок якогось зовнішнього впливу; як побічний результат розвитку чогось іншого; як вторинне явище, зумовлене певним первинним явищем; як похідна цінність від цінності основної. Таким первинним явищем стосовно медіації найчастіше мислять судочинство та його кризу на схилі ХХ – у ХХІ столітті.
Автори монографії «Медіація як цінність» вперше в Україні та одними з перших у європейському науковому дискурсі аналізують медіацію як виключно самодостатнє явище, що має власну природу, властивості і закономірності буття. Сакральним для їх підходу до пізнання медіації є питання «Як є (існує, здійснюється) медіація?». Пошуки відповідей на нього можливі тільки зі світоглядних і методологічних підходів філософського дискурсу як саморефлексії з приводу пошуку іманентних властивостей медіації.
Після презентації монографії відбувся активний обмін думками присутніх щодо найрізноманітніших проблем, які були поставлені у ній, а також дискусія щодо перспектив медіації як феномену в Україні.
У дискусії взяли участь представники Чернівецького національного університету, органів місцевого самоврядування, прокуратури, управління патрульної поліції, інших правоохоронних органів, медіатори, адвокати та інші.
Перебіг презентації-дискусії вкотре актуалізував одну з цивілізаційних максим: Університет існуватиме до тих пір, до поки він залишатиметься справжнім пристанищем вільної думки, свободи її вираження та терпимості до альтернативних концепцій пояснення дійсності.
Vivat Academia! Vivat Professore!