Перейти до основного вмісту
Поважаємо, цінуємо, вшановуємо!

Сходинки професійного життя професора Миколи Ткача можна було б подати за такими основними датами:

  • студент-першокурсник фізико-математичного факультету Чернівецького державного університету (1961 р.);
  • армійська служба (1964–1967 рр.);
  • випускник Чернівецького державного університету, кафедри теоретичної фізики (1969 р.);
  • кандидат фізико-математичних наук (1974 р.);
  • доктор фізико-математичних наук (1987 р.);
  • професор (1988 р.);
  • багаторічний завідувач кафедри теоретичної фізики (1986–2022 рр.);
  • проректор з наукової роботи (1987–2001 рр.);
  • ректор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича (2001–2005 рр.);
  • Голова Чернівецької обласної державної адміністрації (лютий 2005 – травень 2006 рр.);
  • Академік Академії наук вищої школи України (1993 р.);
  • Заслужений діяч науки і техніки України (2000 р.);
  • Почесний професор ЧНУ ім. Ю. Федьковича (2005 р.);
  • Doctor honoris causa Бельцького університету ім. А. Руссо (Республіка Молдова, 2003 р.);
  • Почесний доктор Дрогобицького державного педагогічного університету імені І. Франка (2009 р.);
  • Віце-президент Українського фізичного товариства (2013–2016 рр.).

 

А що таке життя? Чи те, що переждалось?
Чи все-таки життя — це те, що відбулось? 
Ліна Костенко

Ці рядки з поезії Ліни Костенко –дуже відповідні до того життя, яке прожив Микола Ткач: він не перечікував, не вичікував, він завжди був готовий прийняти виклики, не ховався від небезпек, був рішучий і міг іти на великий ризик – якщо це відповідало його переконанням. Тому в житті Миколи Васильовича багато чого – ВІДБУЛОСЬ!

А відбулось тому, що ще з юності він обрав собі гасло
Р.-В.-М.! – Розум – Воля – Мрія

Це відповідало його характерові й аналітичним розумовим здібностям: Микола Ткач прагнув вивчати все те, чого досягли передові вчені-фізики. З 18-ти років він почав формувати свою бібліотеку й підписував куплені книги Р.-В.-М, нотував дати початку і завершення роботи над книгою.

Розумів, що досягти життєвих висот неможливо без ВОЛІ, а вести людину в житті має МРІЯ. І Микола Ткач був людиною МРІЇ. Мріяв про Космос, хотів стати космонавтом, та доля обрала для нього теоретичну фізику – і Микола Васильович став відомим ученим, який одним із перших в Україні почав вивчати наночастинки і створив у теоретичній фізиці свою наукову школу.

1962 р. Микола Ткач – студент

Багато про що може розповісти випускний альбом – про тих, у кого навчався, і про тих, з ким навчався. Головою державної екзаменаційної комісії був видатний фізик-теоретик Андрій Федорович Лубченко (на той час – уже лауреат Ленінської премії, найвищої відзнаки в СРСР), завідувачем кафедри теоретичної фізики – Володимир Михайлович Ніцович.

А навчався Микола Васильович на одному курсі з такими студентами, які згодом, як і він, пов’язали своє життя з наукою: Богдан Кияк, Дмитро Корбутяк, Тарас Царик, а також – світлої пам’яті – Богдан Грицюк та Андрій Савчук.

Усе наукове й викладацьке життя Миколи Васильовича пройшло в Чернівецькому університеті, проте його другою Alma Mater став Інститут теоретичної фізики (нині – ім. М. Боголюбова НАН України), що має свою славну історію, пов’язану з академіком Олександром Сергійовичем Давидовим. Там працював Андрій Федорович Лубченко. Вони стали для талановитого аспіранта Миколи Ткача провідниками у велику науку, адже і кандидатську дисертацію, а згодом – докторську він захищав саме в Інституті теоретичної фізики. Тісні професійні та дружні зв’язки були також з колегами зі Львова – з Інституту фізики конденсованих систем НАН України – академіком Ігорем Рафаїловичем Юхновським, чл. -кореспондентом НАН України Ігорем Васильовичем Стасюком, з Кишинева – академіком Молдовської Академії наук Святославом Анатолійовичем Москаленком та з багатьма іншими провідними фізиками-теоретиками.

Наукова галузь, в якій Микола Ткач спеціалізувався як фізик-теоретик, є однією з найскладніших з точки зору використовуваного в теоретичній фізиці математичного апарату. Достатньо згадати імена видатних учених, які створили для нього фундамент: Р. Фейнман, Р. Пайєрлс, Й. Тоязава, Р. Кубо, Т. Мацубара, Л. Ландау, М. Боголюбов, С. Тябліков. Саме цей математичний апарат є найбільш адекватний для того, щоб описати складні явища взаємодії частинок і квазічастинок у природі взагалі й у твердих тілах зокрема.

Після захисту докторської дисертації проф. Микола Ткач зосередив свою дослідницьку увагу на тоді цілком новій галузі – фізиці мезоявищ. Наукові дослідження проф. Миколи Ткача були спрямовані на розв’язання теоретичних питань фізики конденсованої матерії та наноструктур, а основні результати наукової діяльності такі: 

За час роботи на посадах проректора з наукової роботи та ректора Миколі Васильовичу Ткачеві вдалося здійснити кілька фундаментальних справ:

Упродовж тривалого часу своєї наукової та професійної викладацької роботи Микола Васильович Ткач ніколи не був байдужим до громадсько-політичних справ: входив до складу виконкомів Чернівецьких обласної та міської рад народних депутатів. У подіях Помаранчевої революції – як ректор – зайняв свідому і чітку позицію, підтримавши студентський страйк і очоливши страйковий комітет викладачів і співробітників Університету, що виступили проти фальсифікації результатів президентських виборів. Як заступник голови увійшов до складу обласного Комітету національного порятунку. 25 листопада 2004 р. у Чернівцях під головуванням ректора М. Ткача відбулися збори територіальної громади Чернівецької області – Буковинське віче, яке висловило підтримку Вікторові Ющенку.

З травня 2006 р. основним місцем роботи Микола Васильовича Ткача стала кафедра теоретичної фізики, завідування якою не полишав упродовж 36 років, створив свою школу фізиків-теоретиків: підготував 20 кандидатів та 5-х докторів фізико-математичних наук. Традиції наукової школи проф М. Ткача розвивав один з його найбільш талановитих учнів – Василь Бойчук (світлої пам’яті), його перший аспірант і перший докторант, який став професором, завідувачем кафедри, директором Інституту фізики, математики та інформатики Дрогобицького педагогічного університету ім. І. Франка.

У 2009–2011 рр. Микола Васильович Ткач очолював експертну раду з природничих та фізико-математичних наук Державної акредитаційної комісії України при МОНУ; входив до складу експертних груп: секції експертної групи з питань проведення оцінювання ефективності наукової діяльності ЗВО за науковим напрямом «Математичні науки та природничі науки» (2020 р.) та секції експертної ради МОН України з експертизи проєктів фундаментальних і прикладних досліджень та науково-технічних (експериментальних) розробок ЗВО та наукових установ, що належать до сфери управління МОН (2019–2022 рр.).

За свою багаторічну сумлінну працю Микола Васильович Ткач мав чимало відзнак від найвищого керівництва держави, від керівництва області, від церковних громад, бо він справді мав великі заслуги перед українським народом – і як учений, і як організатор вищої освіти університетського рівня, і як громадський діяч:

Викладання лекцій, виписування крейдою формул на дошці – це була друга стихія Миколи Васильовича Ткача. Він умів робити це послідовно, віртуозно і навіть – художньо (він узагалі любив гармонію простору і всього, що розташоване в ньому).

Микола Васильович Ткач дуже любив своїх рідних і свій край…

1 березня 1999 р. у Львові відбулася презентація першого видання підручника Івана Вакарчука з квантової механіки. Микола Васильович був рецензентом цього підручника і дуже високо його ставив. Ось що написане на запрошенні на цю презентацію: Основне рівняння квантової теорії, яке описує і жаб, і композиторів; чому розлучаються двоє; що робити, аби світ не зник разом з нами. Як осягнути глибоке розуміння квантової механіки? Як отримати насолоду від інтелектуальної творчості [бо це – і мука].

Такою була професія Миколи Васильовича Ткача, такою була його наука… Його ніколи не цікавили посади як такі, як щабель у кар’єрі. Цінність посади полягала в можливостях, які вона відкривала для його творчості, бо Микола Васильович був не просто керівником-адміністратором, а людиною глибоко творчою – і всю свою енергію, винахідливість спрямовував для добра колективу, яким керував. І в цьому було – його щастя.

11 серпня 2024 р.  Микола Васильович відійшов у засвіти.

13 серпня 2024 р. з Храму Трьох Святителів університетська громада з великою скорботою провела професора Миколу Ткача в останню дорогу. Та його наукові праці виходять і дотепер – як світло далеких зірок, що ще довго йде до нас, коли самі зірки вже згасли…

2020 р.

Та нехай наша пам’ять про таку яскраву людину, якою був талановитий фізик-теоретик, доктор фізико-математичних наук, професор, ректор Микола Васильович Ткач, – не згасає…

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності