
- пʼятниця, 27 грудня 2024 р.
- Актуальні новини
«Alma mater creativa», що нещодавно побачила світ, — це електронне літературно-художнє видання, яке стало справжньою скарбницею творчих здобутків викладачів, студентів та випускників різних спеціальностей кафедри філософії та культурології філологічного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича – філософів, релігієзнавців, культурологів, соціологів, богословів.
Видання також відкрило двері для талановитих колег із Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, що підкреслює результативність партнерства між закладами освіти.
«Alma mater creativa» об’єднує різноманіття мистецьких проявів: літературні твори, образотворче мистецтво, фотографію, дереворізьблення та інші види й жанри, що переконують у багатогранності талантів нашої спільноти.
Деякі твори, що потребують візуального чи звукового сприймання, подано через доступ в Інтернеті (за зазначеним у виданні QR-кодом), багато які з праць безпосередньо представлено на сторінках альманаху.
Збірка постала з ініціативи професорки Марії Чікарькової. Саме вона — укладачка та редакторка цього різноманітного культурного матеріалу. Її енергія та увага дозволили в багатобарвному калейдоскопі ідей, образів об’єднати осіб різних поколінь: і професійних митців, і тих, для кого творчість – лише хобі й душевна розрада.
Авжеж, такий формат видання визначив те, що якісь із праць – філігранні в аспекті професійної майстерності, деякі – лише, так би мовити, проба пера чи іншого творчого інструмента, а отже, й не в усьому «бездоганні».
А проте настанова видання – саме в естетично-комунікативному згуртуванні тих, хто прагне висловитися через творче: хай навіть і на аматорському рівні, але зворушливо й щиро. І пов’язаних саме з кафедрою філософії та культурології (а раніше – філософсько-теологічним
факультетом — ФТФ). Звісно, укладачка розуміє, що з різних причин (зокрема, і через комунікативні обмеження) вдалося охопити не всіх «ФТФ-івських» людей різних поколінь, які художньо творять. Однак, можливо, це орієнтир для майбутнього перевидання.
Цікаво, що деякі учасники розкрили свої доволі неочікувані грані: наприклад, поважний професор-археолог, як виявилося, ще й пише чуйні вірші для дітей. Православний священник водночас малює на сучасні теми, віршує та декламує в мережі свої поезії. Є й інші приємні несподіванки.
Графічне оформлення, здійснене професором Семеном Абрамовичем (Кам’янець-Подільський національний університет), стало вишуканим візуальним увиразненням ідейно-мистецького змісту, підкреслюючи унікальність кожної сторінки.
«Alma mater creativa» – це більше, ніж книга. Це платформа для творчого діалогу, що з’єднує університети, покоління і мистецтва, доводячи, що талант та натхнення не мають обмежень.
Збірку розміщено в університетському репозитарії, і за посиланням кожен може у вільному доступі почитати, переглянути та прослухати альманах.