
- четвер, 23 листопада 2023 р.
- Актуальні новини
На початку листопада 2023 року студентки Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича мали чудову нагоду відвідати Бременський університет (Німеччина) в рамках наукового семінару «Українські переміщені особи після Другої світової війни». Керівниками групи були Оксана Матійчук та Тарас Гринівський, учасницями — представниці філологічного та економічного факультетів.
У рамках програми працювали разом із німецькими студентами в архіві Науково-дослідного центру східноєвропейських студій над спадщиною, а також біографіями Ігоря Костецького та його дружини Елізабет Котмаєр, змогли дослідити особливості діяльності МУРу та заплановані митцями публікації альманаху «Хорс».
Учасників програми зустріли в архіві, як і в університеті, з відкритими серцями й дружніми словами. У студенток виникло відчуття дому, де тебе завжди чекатимуть. Керівниця Науково-дослідного центру професорка Сузанне Шаттенберґ, її аспірантка Мурієль Неґлер та співробітниця архіву Марія Классен підготували все для роботи нашої групи, підтримували впродовж усього тижня семінару, завжди готові були допомогти. Тож ми висловлюємо глибоку подяку за їхню щирість і підтримку.
Окрім дослідницької діяльності в архіві, не могли оминути заходи Міжнародного фестивалю Globale, зокрема його відкриття у розкішній ратуші Бремена, де мали чудову нагоду поспілкуватися із представниками творчої еліти Бремена загалом та успішними вихідцями із Буковини зокрема. Директорці фестивалю Лібуше Черна належить особлива подяка за цю можливість. А буковинці Наталії Штефуник, яка вже давно живе у Бремені й активно підтримує Україну, вдячні за можливість скуштувати український борщ у центрі Бремена.
У рамках фестивалю відвідали вечір української поезії, де свою творчість відкривали для німецьких слухачів Інга Кейван та Марина Горбатюк, у художніх перекладах Каті Бруннер. Модерувала захід Оксана Матійчук, а порозумітися з німецькою публікою допоміг Юрій Злидник.
Висловлюємо щиру подяку організаторам програми, серед яких Анна Мюллер, Таня Круковська та Софія Прикоп, які зуміли наповнити перебування чернівецьких студентів у Німеччині низкою цікавих та нині особливих важливих заходів, як-от екскурсії в Музей еміграції в Бременгафені та до Меморіалу «Бункер «Валентін», на яких студентки, безперечно, перейнялися духом еміграції та імміграції, відчули важкий шлях остербайтерів. Це, як і матеріали з архіву, допомогло краще зрозуміти епоху і проаналізувати матеріали. Це неоціненний досвід та унікальна інформація.
Важливим моментом стала також і міжнаціональна комунікація, яка не минула даремно, адже студент(к)и — як українці, так і німці — усвідомили, що світ тісніший, аніж видавалося, бо 1600 км не здатні розірвати новосформовані зв'язки між однодумцями та друзями. А неймовірна краса Бремена, яку допомогли розкрити прогулянки всіх учасниць та учасників програми, застигла в пам'яті приємним спогадом про чудово проведений тиждень.
За фінансову підтримку, завдяки якій уся українська група змогла взяти участь в семінарі, дякуємо International Office Universität Bremen, Alumni der Universität Bremen e.V та Fachbereich 08 der Uni Bremen.
АрінаГаврилян, Олена Веренчанська