
- пʼятниця, 2 лютого 2024 р.
- Актуальні новини
В умовах глобалізації повноцінна діяльність вищої школи можлива лише з урахуванням інтернаціоналізації закладів вищої освіти. Формуючи власну національну систему освіти, потрібно зважати й на сучасні глобалізаційні впливи, зумовлені процесами інтернаціоналізації та інтеграції. У цьому контексті динаміка розвитку міжнародної діяльності університету – позитивна і ми досягли вагомих результатів.
Упродовж останніх років Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича розвиває і поглиблює зв’язки з навчальними, науковими, культурними та іншими закладами з 38 зарубіжних країн. Загальна кількість угод на сьогодні становить 217. Більша частина угод діє, за кожною з них здійснюється співпраця щонайменше в 1‒2 напрямах. Це означає, що абсолютна більшість кафедр нашого університету з тій чи іншій мірі залучені до співпраці з іноземними партнерами.
Щорічно продовжуємо пожвавлювати роботу з розширення участі університету в міжнародних проєктах. Факультети та навчально-наукові інститути за підтримки відділу міжнародних зв’язків доклали багато зусиль для подання грантових заявок, координування та реалізації міжнародних проєктів.
До кінця 2017 р. важливу роль відігравали проєкти європейської програми Еразмус Мундус, у яких наш університет почав брати участь з 2011 року. Еразмус Мундус – це освітня програма ЄС, започаткована у 2004 р. й спрямована на активізацію міжнародної співпраці та підвищення мобільності студентів, викладачів, науковців і співробітників європейських університетів та університетів країн Східного партнерства. З 2011 р. наш університет брав участь у 6 проєктах програми Еразмус Мундус, що є досить позитивним результатом по Україні.
Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича задіяний також у низці TEMPUS проєктів. TEMPUS – це програма зовнішньої допомоги Європейського Союзу. Її мета – сприяти модернізації системи вищої освіти в країнах-партнерах (країнах-сусідах) ЄС через активізацію співпраці між закладами вищої освіти держав-членів ЄС та країн-партнерів. З 2011 р. у нашому університеті виконувалося загалом 8 проєктів за цією програмою.
Варто згадати й інші проєкти, профінансовані Європейським Союзом, які виконували в нашому університеті: програма Жана Моне (3 проєкти) та Спільна операційна програма Румунія – Україна – Республіка Молдова 2007 – 2013 рр. (3 проєкти).
З 2014 р. запроваджено загальну програму, яка має назву ЕРАЗМУС+, за фінансової підтримки Європейського Союзу, яка замінила вище перераховані європейські програми. ЕРАЗМУС+ модифікована програма ЄС, що охоплює всі сектори – освіту, підготовку та молодіжну політику, додано сектор спорту, інтегрує сім наявних програм у єдину узгоджену структуру й намагається досягти більш системного впливу. Програма має 3 ключові напрями діяльності:
КА1: Мобільність студентів і працівників у вищій освіті;
КА2: Співпраця задля інновацій;
КА3: Підтримка реформ.
На початку 2023 р. університет подав численні заявки в кооперації з нашими партнерами з різноманітних напрямів нової програми ЕРАЗМУС+, що стало вагомим здобутком. Наприкінці цього року буде оголошено наступний конкурс за оновленою програмою Еразмус+ 2021‒2027 рр. Наразі університет реалізує 7 проєктів за програмою Еразмус+ КА2, підписавши близько 50 угод з мобільності студентів, викладачів співробітників, успішно виконавши 3 старих проєкти за напрямом КА2. Варто зазначити, що університет уперше працює над 2 проєктами за програмою «Горизонт Європа» (1 проєкт розпочато минулого та 1 цього року), уперше розпочали роботу над одним проєктом за програмою Жана Моне, де університет є координатором.
Співробітники й студенти ЧНУ активні в міжнародній науковій та освітній співпраці. За останні 5 років у закордонних відрядженнях було 2 890 співробітників, науковців і студентів ЧНУ, які взяли участь у наукових конференціях, симпозіумах, семінарах, стажуваннях, навчанні, виконанні спільних наукових досліджень і проєктів, читанні лекцій тощо. Динаміка закордонних відряджень співробітників, викладачів та студентів ЧНУ:
2019 р.– 1151 особа;
2020 р.– 214;
2021 р. – 291;
2022 р. – 589;
2023 р. – 645.
В останні роки за різноманітними освітніми та науковими програмами, міжуніверситетськими угодами, а також стипендіями різних фондів за кордоном навчалися та стажувалися понад 1500 студентів ЧНУ. З них семестровий курс навчання або навчання в магістратурі у закордонних навчальних закладах, здебільшого в університетах-партнерах, пройшли близько 400 студентів – Університет м. Єна, Оснабрюк та Людвігзбург (Німеччина), Університет м. Гронінген (Нідерланди), університети м. Грац та Клагенфурт (Австрія), Варшавський, Лодзький, Ягеллонський, Гданський та Щецинський університети, Краківська політехніка та Краківський педагогічний університет, Поморська академія м. Слупськ (Польща), Ясський та Сучавський університети (Румунія), Університет Норд м. Бодо та Інститут Сандала (Норвегія).
ЧНУ зацікавлений у розповсюдженні інформації про свою діяльність як в Україні, так і поза її межами. Викладачі, працівники й студенти вишів-партнерів відвідують університет з метою читання лекцій та стажування, виконання спільних проєктів. За останні 5 років ЧНУ прийняв 1094 співробітників і студентів вишів-партнерів. Динаміка прийомів співробітників, викладачів та студентів закордонних ЗВО-партнерів:
2019 р. – 767 осіб;
2020 р. – 28;
2021 р. – 118;
2022 р. – 84;
2023 р. – 97.
Міжнародна діяльність Чернівецького національного університету привертає увагу іноземних фондів, представництв, організацій, окремих фахівців, які виявляють бажання працювати в нашому університеті як на волонтерських засадах, так і офіційно працевлаштованими. Протягом останніх років на різних факультетах університету постійно викладали представники Корпусу Миру (10 викладачів), представники Австрійської академічної служби (9 викладачів), програми ім. Фулбрайта (14 викладачів).
Міжнародну діяльність університету забезпечують і партнерські відносини з посольствами Канади, Польщі, Чехії, Румунії, Австрії, Німеччини, Болгарії, Литви, Словаччини, США, Республіки Молдова та Ізраїлю в Україні, які сприяють розвитку міжнародної діяльності університету в галузі освіти, наближаючи її до європейського освітнього простору в межах Болонського процесу. За останній рік, незважаючи на воєнний стан у нашій країні, відновили відвідування університету посли провідних світових країн, у результаті чого сторони домовилися про розширення співпраці з університетами та освітніми установами цих держав і про підписання угод.
Важливим сегментом міжнародної співпраці університету є виконання програм подвійних дипломів. Договори щодо підготовки студентів ЧНУ другого рівня вищої освіти (магістерського) за навчальними програмами, які передбачають отримання подвійних дипломів, узгоджені та підписані протягом минулого року.
Розширення міжнародної співпраці є один із пріоритетів діяльності Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.