
- понеділок, 16 жовтня 2023 р.
- Актуальні новини
11 жовтня у гібридному форматі відбулась презентація проєкту «Цифровий університет», в Червоному корпусі Київського національного університету імені Тараса Шевченка, який є головним ініціатором і координатором цього проекту.
Основною метою проекту є створення єдиної цифрової освітньої екосистеми України і цифрова трансформація освітнього процесу із залученням наявних і майбутніх новітніх інновацій і технологій, що забезпечить безперервну, високоякісну, інклюзивну та прозору освіту, незалежну від місцезнаходження учасників освітнього процесу чи то в Україні, чи закордоном.
Це дозволить залучити до впровадження і широкого розповсюдження результатів отриманих при виконанні проекту широке коло цільових груп. В першу чергу зацікавленими мають бути студенти закладів вищої освіти України, особливо внутрішньо тимчасово переміщені особи внаслідок воєнних дій, іноземні студенти які навчаються в Україні, викладачі та персонал ЗВО України. Передбачено створення навчальних матеріалів та умов навчання для ветеранів, осіб які потребують інклюзивного підходу, а також осіб, зацікавлених у власному професійному розвитку, підвищенні кваліфікації за гнучкою траєкторією навчання, отриманні спеціальної професійної/професійно-технічної освіти.
Створений консорціум для виконання проекту об’єднує 10 українських університетів:
- Київський національний університет імені Тараса Шевченка;
- Києво-Могилянська академія;
- Український католицький університет;
- Львівський національний університет імені Івана Франка;
- Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича;
- Сумський державний університет;
- Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця;
- Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»;
- Маріупольський державний університет;
- Херсонський державний університет.
За проектом, як наголошено в матеріалах презентації, передбачено створення спільного електронного ресурсу у вигляді цифрової платформи чи порталу (DigiPlatform), та 10 освітніх центрів (DigiCentres) з відповідним обладнанням та дистанційним доступом до навчальних матеріалів. Передбачено створення біля ста навчальних курсів, в тому числі біля 20 зі складовими віртуальної та/або доповненої реальності та/або які передбачають використання віртуальних/віддалених лабораторій. Для пілотної апробації розробок, перевірки якості пропонованого контенту залучатимуться спеціально підготовлені тьютори, експерти з ЗВО України та з-за кордону.
Про високий рівень актуальності проекту «Цифровий університет», а відповідно і вимог до нього, свідчить і широке залучення великої кількості закордонних університетів-партнерів та асоціацій країн-членів ЄС з Франції, Німеччини, Іспанії, Чехії та Польщі, а також участь у проекті Міністерства освіти і науки України, Міністерства цифрової трансформації України, Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти та Української асоціації фахівців ІТ. Зокрема, проєкт DigiUni підтримали закордонні партнери – університети Страсбурга, Аліканте, Кельна, а також Університет Ерлангена-Нюрнберга, Ганноверський університет імені Готфріда Вільгельма Лейбніца, університет Масарика в Брно та Університет ім. Адама Міцкевича в Познані. Його асоційованими партнерами виступили Асоціація європейських університетів, Українська асоціація студентів, Технічно-інформаційна бібліотека (Німеччина) та Українське науково-освітнє ІТ-товариство.
У зустрічі з презентації проекту прийняли участь і виступили поважні гості: Філіп ван Депуле, заступник Генерального директора з питань інновацій, цифрової освіти та міжнародного співробітництва, Генеральний директорат з питань освіти, молоді, спорту та культури Європейської Комісії; Ремі Дюфло, заступник Голови Представництва ЄС в Україні; Дмитро Завгородній, заступник Міністра освіти і науки України з питань цифрового розвитку, цифрової трансформації та цифровізації; Валерія Іонан, заступниця Міністра цифрової трансформації України з питань європейської інтеграції; Ольга Будник, радниця-уповноважена Президента України у справах Президентського фонду підтримки освіти, науки і спорту.
Ректор КНУ ім.Т. Шевченка Володимир Бугров на презентації проєкту Erasmus+ «DigiUni» наголосив, що створення «Цифрового університету» як спільної цифрової освітньої екосистеми в Україні є особливо актуальним в умовах воєнного стану та останніх викликів, що постали перед організацією освітнього процесу в ЗВО, і покликаний забезпечити рівний доступ до якісної вищої освіти усім групам здобувачів. Гості наголошували на постійній підтримці, яку надає Європейське співтовариство для цифрової трансформації, реформування і підвищення якості вищої освіти в Україні.
В Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича відповідає за реалізацію і практичне впровадження проекту кафедра комп’ютерних систем та мереж навчально-наукового інституту фізико-технічних та комп'ютерних наук, координатор проекту - завідувач кафедри Георгій Воробець.
Як видно з мети і цілей проекту, до його виконання можуть бути залучені викладачі й інших кафедр, в першу чергу ІТ галузі, які можуть запропонувати високоякісний цифровий контент з дисциплін, які вони викладають. Для пілотної апробації створеного контенту передбачено залучити більше 5000 студентів університетів-партнерів і більше тисячі представників інших цільових груп, реалізувати більше 20 цифрових мобільностей між українськими ЗВО-партнерами, а також інші заходи з участю українських й іноземних партнерів. Для ознайомлення з метою, завданнями і цілями проекту було організовано пряму відеотрансляцію презентації та її обговорення зі студентами 3-го курсу ІТ спеціальностей комп’ютерні науки, комп’ютерна інженерія, інформаційні системи і технології в ННІФТКН.