Перейти до основного вмісту
Чендейфест – 2024 обʼєднав літераторів, науковців і кіномитців

Упродовж 21– 24 серпня Закарпаття вже вшосте гостинно приймало учасників Літературно-мистецького фестивалю Чендейфест – 2024, під час якого вже традиційно оголошуються підсумки Всеукраїнського конкурсу малої прози імені Івана Чендея в номінаціях «Мала проза» та «Чендеєзнавство». Це чи не єдиний в Україні фестиваль, зорганізований родиною письменника, зокрема донькою Івана Чендея, Марією Чендей-Трещак, та її чоловіком Іваном Трещаком.

Отож, приємно констатувати, що Гран-прі цього конкурсу в номінації «Чендеєзнавство. Наукові студії» цьогоріч присуджено нашій колезі ‒ літературознавцеві й письменниці Світлані Кирилюк (доцент кафедри української літератури Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича) за наукову працю «Особливості кінематографічного мислення Івана Чендея» (на матеріалі малої прози письменника). Світлана Кирилюк – доцент кафедри української літератури Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

Іван Чендей (1922 – 2005) – відомий прозаїк, кіносценарист, журналіст і перекладач, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка (1994). Цьогоріч фестиваль був присвячений 100-річчю від дня народження дружини письменника – Марії Чендей.

Окрім нагородження лауреатів, у рамках фестивалю відбулося багато заходів, з-поміж них – екскурсії в Ужгородський замок та Мукачівський замок Паланок, «Замок Любові» Сент-Міклош у Чинадієво, сходження до Хустського замку, спільний перегляд на обійсті письменника фільму «Тіні забутих предків», сценарій до якого написав Іван Чендей, акторське читання його новел та уривків із конкурсних творів переможців фестивалю, презентація книги «Листування подружжя Чендеїв», виступ гурту «Відлік Часу», учасником якого є внучка Івана Чендея Ольга, а також літературно-мистецькі заходи в рідному селі письменника Дубове та встановлення Державного прапора України в салаші родини Чендеїв на горі Ясенова в День Незалежності України). Ці та інші заходи обʼєднали учасників, що належать до різних мистецьких сфер.

Почесними гостями фестивалю були науковці Сергій Федака, Сидір Кіраль, Микола Васьків, письменник Павло Вольвач, науковиця і письменниця Роксолана Жаркова, акторка театру та кіноакторка Римма Зюбіна, кінокритик, кінознавець та сценарист Сергій Тримбач, відомий кінооператор, голова Національної спілки кінематографістів України Сергій Борденюк та ін.

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності