
- понеділок, 4 листопада 2024 р.
- Актуальні новини
Чому в багатьох країнах Європи зростає вплив популістських політичних сил і як це впливає на регіон Східної Європи в цілому? Що можна зробити, щоб зменшити вплив популістів. Ці питання обговорювались 30 жовтня онлайн разом з експертами EENCE Dialogue.
Східноєвропейська мережа для громадянської освіти EENCE – це мережа організацій та експертів, яка спрямована на сприяння обміну та розвитку знань, навичок і цінностей щодо громадянської освіти в регіоні Східної Європи. Мережа була створена у 2015 році. Її місія полягає в сприянні обміну досвідом неформальної та громадянської освіти між державними та неурядовими професіоналами з країн Східного партнерства, а також у підтримці взаємодії з країнами ЄС.
На цю дискусію їх організатором та модератором проф. Сержіу Мустяцею (Кишинів, Молдова) було запрошено експертів, а саме Петру Гуасті, факультет соціальних наук Карлового університету у Празі, Антона Шеховцова, Центральноєвропейський університет (Відень, Австрія), Анатолія Круглашова, зав. кафедри політології та державного управління Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, і Себастьяна Шафера, директора Інституту Дунайського регіону і Центральної Європи (Відень, Австрія).
Проф. А. Шеховцов охарактеризував типологію популізму та його зв'язок із радикальними правими та лівими політичними силами. Проф. П. Гуасті розглянула динаміку впливу популістських політичних партій на громадянське суспільство, популістські методи боротьби за владу на прикладі країн Вишеградської четвірки (Польща, Словаччина, Чехія та Угорщина). Проф. Анатолій Круглашов проаналізував історичні, та соціо-культурні корні популізму, як в Європі, та і в пострадянських країнах і висловив конкретні поради щодо формування сучасної громадянської освіти в Україні та інших державах ЦСЄ як запоруки ефективної протидії викликам популізму та авторитаризму, і засобу запобіганню їх вразливості щодо російської пропаганди. С. Шафер зупинився на прикладі діяльності популістських партій в Австрії та інших країнах Центральної Європи. В цілому дискусія була змістовною і ґрунтовною. Вона збагатила її учасників і глядачів науковими знаннями та глибшим розумінням політичних процесів в Європі та світі.