
- понеділок, 26 серпня 2024 р.
- Актуальні новини
20 серпня Ярослав Редьква, доцент кафедри історії та культури української мови, та Михайло Лукащук, асистент кафедри англійської мови, взяли участь у 28-му Міжнародному конгресі ономастичних наук (28th International Congress of Onomastic Sciences), який цьогоріч проходив у столиці Фінляндії ‒ м. Гельсінкі. Міжнародній науковій спільноті колеги представили доповідь «Стандартизація топонімів етнічних меншин у правовій базі України (1989-2023)». Власне в цій доповіді науковці в онлайн-режимі оприлюднили частину результатів дослідницького проєкту «Ойконіми України та Польщі як свідчення культурної спадщини обох народів» у рамках виконання міжнародної програми EURIZON (як частини програми Європейського Союзу “Horizon 2020”).
Основні тези доповіді зводились до того, що назви населених пунктів (ойконіми) – виразники історичної пам’яті, духовного спадку, національної свідомості кожного народу, а ще ‒ з’єднувальний «ланцюжок» поколінь. Вони відображають історичні епохи та події минулого, мовні, етнічні й ландшафтні особливості територій, менталітет націй і національностей.
У 2003 р. ЮНЕСКО ухвалила “Конвенцію про охорону нематеріальної культурної спадщини”, до якої у 2008 році приєдналася й Україна. Згідно зі Статтею 2 цієї конвенції, географічні назви цілком підпадають під визначення «нематеріальна культурна спадщина», адже вони – культурні маркери. І саме з цих міркувань, наголосили науковці ЧНУ, архіважливою є стандартизація, унормування та послідовне вживання топонімів України на національному та міжнародному рівнях, щоб забезпечити ефективне функціонування національної інфраструктури унормованих назв населених пунктів.
Проблеми стандартизації топонімів сьогодні актуальні для багатьох країн, особливо для тих, які в недалекому минулому позбулися колоніальної залежності від панівних режимів інших країн із насадженою ними впродовж тривалого часу мовною політикою, яка виявлялася в онімній сфері, зокрема в ойконімах. У цікавому обговоренні виступу чернівецьких мовознавців взяли участь відомі світовій спільноті ономасти з Австрії (Петер Джордан, Відень) та Румунії (Олівіу Фелекан, Клуж-Напока). Наступний, 29-й Міжнародний конгрес ономастичних наук відбудеться у Відні, а головним його організатором буде П.Джордан ‒ заступник голови ICOS.
Бажаємо нашим колегам і наступного разу гідно представити українську ономастику на найвищому міжнародному рівні!