- четвер, 9 липня 2026 р.
- Актуальні новини
Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича вкотре підтвердив свою активну участь у європейському науковому просторі. З 27 по 31 травня представниця університету Олена Вінничук перебувала в Празі, де долучилася до святкування 35-річчя освітньо-наукового центру CERGE-EI. Ювілейні заходи цього закладу, який об’єднує науковий та освітній потенціал Карлового університету й Економічного інституту Чеської академії наук, проходили під гаслом «35 років ідей, що мають значення» («35 Years of Ideas That Matter»).
Однією з головних подій ювілейного тижня став візит видатного економіста, лауреата Нобелівської премії 2025 року, професора Філіпа Агіона — одного з провідних дослідників у галузі інновацій, економічного зростання, конкуренції, інститутів і творчого руйнування.
У межах програми професор Агіон прочитав відкриту лекцію «The Power of Creative Destruction: Rethinking Capitalism» («Сила творчого руйнування: переосмислення капіталізму»). У своєму виступі він по-новому осмислив концепцію творчого руйнування Йозефа Шумпетера та зосередився на ролі інновацій у довгостроковому економічному зростанні. Учений пояснив, як інновації підвищують продуктивність, але водночас можуть посилювати нерівність, сприяти концентрації ринку та давати компаніям-лідерам змогу стримувати нових конкурентів. Саме ці питання перебувають у центрі його досліджень, присвячених економічному зростанню та ролі держави у створенні умов для інновацій.
Для академічної спільноти університету ця наукова парадигма має особливе значення. Саме під час роботи в Чернівцях Йозеф Шумпетер сформулював ідеї, які стали основою його праці «Теорія економічного розвитку».
Кульмінацією ювілейного тижня став урочистий вечір, присвячений 35-річчю CERGE-EI. Його учасники підбили підсумки роботи центру в галузі досліджень, освіти та взаємодії з громадськістю, а також відзначили його досягнення. Захід об’єднав членів спільноти CERGE-EI для спілкування, вдячності та святкування. Цей візит продовжив багаторічне партнерство між ЧНУ та CERGE-EI. Із серпня 2022 року економічний факультет університету бере активну участь у міжнародній програмі дистанційного навчання Distance Learning Program.
Участь представників нашого університету в подіях такого рівня відкриває нові можливості для наукової співпраці та підтверджує, що Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича послідовно розширює свою міжнародну присутність.