Міжнародний симпозіум з нагоди 70-річчя членства України в ЮНЕСКО

24–26 квітня у Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича відбувся І Міжнародний симпозіум «Мистецтво як культурно-освітній бренд: проблеми і пріоритети розвитку», присвячений 70-річчю членства України в ЮНЕСКО.

І невипадково симпозіум був проведений  саме в стінах нашого університету, адже з 2011 року Університет (Резиденція митрополитів Буковини і Далмації) є об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Перший Міжнародний симпозіум «Мистецтво як культурно-освітній бренд: проблеми і пріоритети розвитку» відбувався під патронатом Національної комісії України у справах ЮНЕСКО у рамках Міжнародного культурно-мистецького проєкту «Схід+Захід=Мир», головою якого є проректорка, професорка Тамара Марусик та Міжнародного мистецького проєкту «Chernivtsi-LosAngeles» під керівництвом доцентки кафедри музики Ірини Бойчук.

Основна мета науково-мистецького заходу – обговорення актуальних проблем і шляхів розвитку мистецтва в сучасному культурному та освітньому середовищі.

За своїми масштабами, кількістю учасників та важливістю наукових проблем, захід виявився яскравою й вагомою науковою подією у культурно-мистецькому житті України. У симпозіумі взяли участь 310 науковців із 10 країн світу (США, Німеччини, Австралії, Ізраїлю, Швейцарії, Франції, Польщі, Румунії, Молдови, Хорватії) таз різних регіонів України, які представили понад 150 доповідей.

Відкриття симпозіуму і пленарне засідання відбулося у Шевченківській залі Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича у змішаному форматі.

З вітальним словом до учасників симпозіуму звернулися ректор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Роман Петришин; начальник відділу ЮНЕСКО Міністерства закордонних справ України, виконавчий секретар Національної комісії України у справах ЮНЕСКО Артур Оганов; заступник голови Чернівецької обласної ради Михайло Павлюк та Чернівецької міської ради Юрій Лесюк.

Вітаючи учасників симпозіуму, дослідники наголосили на актуальності й важливості розвитку мистецтва в сучасному культурному та освітньому середовищі, оскільки саме у культурно-мистецьких проєктах, програмах й творах мистецтва необхідно закладати ідеї національної єдності  та патріотизму.

Під час  роботи симпозіуму обговорено чимало питань збереження та примноження звичаїв і традицій українського мистецтва, міжкультурної комунікації і культурної дипломатії, охорони культурної спадщини і цінностей.

Зі змістовними доповідями виступили: дійсний член (академік) НАПН України, почесний доктор нашого університету Георгій Філіпчук; завідувачка кафедри декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва Мирослава Жаворонкова; професорка кафедри музики Ольга Чурікова-Кушнір і доцентка Зоя Софроній; заступниця директора Чернівецької обласної філармонії імені Дмитра Гнатюка Любов Добровольська; доцентка Оксана Івасюк (сестра композитора Володимира Івасюка); завідувачка відділу Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України Мирослава Вовк та провідна співробітниця цього ж відділу Наталія Філіпчук.

Креативні доповіді в онлайн форматі представили: композитор, доктор музичного мистецтва Бостонського університету Гамма Скупінський (США); музична директорка дитячого телебачення, володарка премії «Еммі» Росанна Скупінська-Райт (США);   співробітниці університету Едіт Коуен Тетяна Поснова-Руберій Піа Генрі (Австралія); професорка Національного університету мистецтв імені Дж. Енеску Аурелія Сіміон (Румунія); директорка Краківського дорадчого центру для артистів «КОДА» Юлія Каленська-Родзай (Польща), професорка кафедри мистецтва та дизайну костюма Київського національного університету технологій та дизайну Тетяна Кротова; завідувачка кафедри теорії і практики початкової освіти Донбаського державного педагогічного університету Людмила Гаврілова та ін.

Наукова складова тісно поєднувалася з мистецькою. Так, кафедра декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва представила вишукану колекцію одягу та аксесуарів «З Вірою в Перемогу», яку продемонстрували учасниці хору «ANIMA». Надзвичайний інтерес викликав виступ вокального ансамблю «Фолькmodern» під керівництвом асистентки кафедри музики Олександри Кирстюк.

Наймолодша учасниця симпозіуму, Кіра Лескова – випускниця КЗЗСО Хмельницького ліцею №17, вона разом із доценткою кафедри музики Іриною Бойчук представила доповідь та чуттєво виконала «Колискову Мелодію України» на музику Мирослава Скорика. Ця колискова, безсумнівно, стала трендом незламних духом українців.

На завершення пленарного засідання, заслужена артистка України, доцентка кафедри музики Ірина Куліковська представила волонтерську роботу «Благодійного фонду Ірини Стиць» і виконала пісню «Все буде Україна!».

Учасники мали можливість продовжити наукові дискусії під час секційних засідань симпозіуму, а також в рамках заходу відвідати VI Регіональний хоровий фестиваль «Буковинська весна».

Дякуємо Збройним Силам України за можливість проведення симпозіуму. Наші мужні герої сьогодні боронять Українську державу від російського загарбника ціною власного життя!