Кафедра сучасної української мови крізь призму часу та особливостей

1 травня відбувся Всеукраїнський науковий семінар «Актуальні проблеми сучасного українського мовознавства» з нагоди 30-річчя кафедри сучасної української мови Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. До цієї знакової події підготовлено колективну монографію «Кафедра сучасної української мови крізь призму часу та особистостей», у якій репрезентовано історію становлення мовознавчої думки в Чернівецькому університеті; окреслено основні напрями й результати наукової, навчально-методичної, міжнародної та культурно-просвітницької діяльності викладачів кафедри сучасної української мови, подано їхню лінгвоперсонологію; увиразнено актуальні проблеми сучасного українського мовознавства.

З вітальним словом до учасників семінару звернулися: ректор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, доктор фізико-математичних наук, професор Роман Петришин; декан філологічного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, доктор філологічних наук, професор Борис Бунчук; директор Інституту української мови НАН України, доктор філологічних наук, професор Павло Гриценко; завідувач відділу граматики та наукової термінології Інституту української мови НАН України, доктор філологічних наук, професор Катерина Городенська.

Захід модерувала Світлана Шабат-Савка ‒ доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри сучасної української мови Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

Про високий фаховий потенціал кафедри, тісну співпрацю, низку важливих монографій, навчально-методичних посібників, словників, що має кафедра, вели мову представники академічної спільноти України: Микола Степаненко ‒ доктор філологічних наук, професор кафедри журналістики та мовної комунікації Національного університету біоресурсів і природокористування України; Василь Ґрещук, доктор філологічних наук, професор кафедри української мови Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника; Наталія Кондратенко ‒ доктор філологічних наук, професор кафедри прикладної лінгвістики Одеського національного університету імені І. І. Мечникова; Людмила Марчук ‒ доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри журналістики Камʼянець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка.

У науковому заході взяли участь: проф. Іван Дерда ‒ голова Чернівецького обласного об’єднання Всеукраїнсь­кого товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка, проф. Марія Цуркан ‒ випускниця філологічного факультету, доктор педагогічних наук; доц. Ярослав Редьква ‒ заступник декана філологічного факультету, доцент кафедри історії та культури української мови. Студентську спільноту представив Андрій Капаци ‒ магістрант кафедри.

Славні віхи кафедри сучасної української мови як наукової та навчальної інституції, що була створена 1 лютого 1994 р., означені діяльністю професора Ніни Гуйванюк – першого завідувача кафедри, потужного науковця, доктора філологічних наук, активної громадської діячки. Вона змогла організувати колектив однодумців, створити наукову школу, представити у своїх працях актуальні проблеми синтаксису, діалектології та лінгводидактики.

За час існування кафедра здобула визнання в академічному світі, репрезентуючи вагомі наукові досягнення, здійснюючи важливу навчальну та культурно-просвітницьку діяльність, виховуючи юну еліту Української держави. Сьогодні на кафедрі працює 11 науковців: 5 докторів філологічних наук (Людмила Ткач, Наталія Руснак, Олена Кульбабська, Світлана Шабат-Савка, Тетяна Гуцуляк), 6 кандидатів філологічних наук (Людмила Томусяк, Алла Антофійчук, Оксана Максимʼюк, Наталія Шатілова, Іванна Струк, Галина Тесліцька), які своєю натхненною працею утверджують красу і велич української мови.

Актуальні монографічні праці, словники, навчально-методичні посібники та підручники з різних галузей лінгвістичного знання свідчать про професійну майстерність викладачів кафедри сучасної української мови, широчінь їхніх науко­вих пошуків, що загалом забезпечує високе рейтингове місце кафедри серед інших кафедр університету.

Запорука успіху колективу кафедри ‒ поєднання досвіду, професіоналізму, наполегливості та самовідданої праці на освітянській ниві.

Vivat Academia!
Vivant Professories!