Перейти до основного вмісту

Історія та напрямки діяльності навчально-наукової геофізичної обсерваторії ЧНУ

Метеорологічна станція в Чернівцях була створена при заснуванні Інституту Метеорології у Відні в 1865 році. Станція знаходилась за адресою: Ringplatz, 9 (тепер Центральна площа), керував станцією професор А. Wachlouki.

У 1892 році місцезнаходження станції змінюється, керував станцією директор ліцею доктор Байер (Baier).

У 1908 році, метеостанція підпорядковується створеному при Чернівецькому університеті Інституту космічної фізики. При цьому підрозділі у 1911 році була створена геофізична обсерваторія, що складалася з метеорологічної і сейсмічної станцій.

Метеорологічні спостереження проводились регулярно до травня 1916 року о 7, 13 та 21 год. і були припинені з причини першої світової війни.

У 1920 році спостереження відновлено. Станція укомплектовується необхідними приладами та обладнанням як метеорологічна станція І розряду. На терасі наукового факультету (теперішній ІІ корпус) було встановлено геліограф, за яким, починаючи з 1 січня 1923 р., почали проводитись регулярні спостереження. Метеорологічні спостереження здійснювались о 8, 14 і 20 год. персоналом Інституту космічної фізики під керівництвом професора Стеляну (Steleanu).

Регулярні метеорологічні спостереження проводились до 1939 року, і були припинені у зв’язку з початком другої світової війни.

Відновлено метеорологічні спостереження у січні 1945 року. Приміщення метеостанції університету знаходилось в ІІ корпусі університету (тоді фізичний факультет, тепер - юридичний). Метеомайданчик знаходився у дворі ІІІ корпусу (хімічний факультет). Спостереження проводились о 7, 13, 19 та 21 год. Станція працювала за програмою метеостанції ІІ розряду.

З січня 1957 р. спостереження стали виконуватись 1, 7, 13 та 19 год.

У вересні 1960 р. метеомайданчик перенесено на 500 м на північний захід на ріг вулиць Університетської та Коцюбинського. Приміщення для метеостанції станції обладнано на географічному факультеті (ІІ поверх, кафедра гідрології і кліматології).

У вересні 1961 р. майданчик перенесено у дендропарк університету у зв’язку з проектуванням та будівництвом на його місці скверу. Спостереження стали виконуватись о 7, 13 та 19 год. Результати спостережень за 1 год. ночі надавалися метеостанцією «Чернівці - Аеропорт».

З 1969 р. по 1982 р. метеостанція здійснює спостереження за програмою метеорологічного поста.

З 1982 по 1988 р. метеостанція працювала як навчальна. Дані спостережень використовувались студентами університету для підготовки курсових та дипломних робіт.

З 1988 по 1999 р. метеостанція не працювала.

В червні 1999 року на базі сейсмічної та метеорологічної станцій факультету було створено навчально-наукову геофізичну обсерваторію. Метеорологічні спостереження було відновлено.

З квітня 2000 р. метеостанція здійснює цілодобові спостереження (00, 06, 12 та 18 год. за Гринвічем). Станція зареєстрована як відомча ІІІ розряду.

З початку регулярних спостережень у 1865 р. і до 1915 р. включно результати спостережень регулярно публікувались у щорічниках Центральної установи з метеорології та геодинаміки, м. Відень.

З 1920 по 1939 рр. результати спостережень публікувалися в метеорологічних бюлетенях Центрального метеорологічного інституту Румунії, м. Бухарест.

Результати спостережень, починаючи з 1945 р., не публікувались в офіційних виданнях Гідрометеослужби.

Частина результатів спостережень на метеостанції Чернівці-Університет за період з 1945 по 1988 р., переданих ННГФО ЧНУ,

зберігається в фондах обсерваторії. Результати регулярних спостережень, відновлених в 2000 р., у повному обсязі зберігаються в архіві ННГФО. 

Станцію включено до складу Національної метеорологічної мережі України, віднесено до категорії спеціальних як навчально-наукову, М-ІІІ категорії.

Метеорологічна станція обладнана приладами, які є стандартними для метеорологічної мережі України.

Сейсмічну станцію ННГФО введено до складу Карпатської сейсмологічної мережі України під офіційною назвою сейсмічна станція «Чернівці». Сейсмічна станція ННГФО обладнана телесейсмічними приймачами та сучасною цифровою комунікаційною апаратурою (цифрова станція DAS-04). Станція виконує режимні сейсмічні спостереження. Метою сейсмологічних досліджень ННГФО є моніторинг сейсмічної активності місцевих тектонічних розломів, оцінка сейсмічної небезпечності території Чернівецької області.

ННГФО ЧНУ заключено угоди про інформаційну співпрацю з Чернівецьким обласним центром гідрометеорології, Державним Управлінням з екології та природних ресурсів у Чернівецької області, Управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області, згідно яких ННГФО регулярно надає інформацію зазаначеним установам.

Навчально-наукова геофізична обсерваторія є структурним підрозділом географічного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

 

Співробітники обсерваторії

Веренич Світлана Василівна, провідний фахівець, метеоролог. Закінчила фізичний факультет Чернівецького державного університету, кафедра фізичної метрології у 1987 році.

Попович Володимир Васильович, старший лаборант, сейсмолог. Закінчив географічний факультет Чернівецького державного університету, кафедра економічної географії у 1999 році.

Сергєєва Тетяна Миколаївна, провідний фахівець, метеоролог. Закінчила біологічний факультет Чернівецького державного університету, кафедра біохімії у 1973 році.

Николаєв Андрій Миколайович, науковий консультант обсерваторії, кандидат географічних наук, доцент. Закінчив географічний факультет Чернівецького державного університету, кафедра гідрології та кліматології у 1977 році.

Положення про навчально-наукову геофізичну обсерваторію

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності