58012, ”крањна,

—тор≥нки:
2019-06-11 11:09:23
ѕоверненн€ л≥та 1402-го року

—таранн€ми професора „ерн≥вецького нац≥онального ун≥верситету ≥мен≥ ёр≥€ ‘едьковича, письменника ¬олодимира јнтоф≥йчука цими дн€ми у видавничому дом≥ «Ѕукрек» п≥сл€ 110-р≥чноњ перерви побачила св≥т книга ќсипа ћакове€ «ѕустельник з ѕутни». ƒо реч≥, з т≥Їњ св€тоњ закутини краю, зв≥дки за час≥в …озефа √лавки возили буд≥вельний матер≥ал на зведенн€ „ерн≥вецького ун≥верситету.

” передмов≥ до виданн€ упор€дник, автор вступноњ статт≥ справедливо зазначаЇ: «ѕоверненн€ ≥з повного забутт€ ц≥Їњ зб≥рки опов≥дань ќсипа ћакове€ наново в≥дкриваЇ ще одн≥ ≥з належно неоц≥нених стор≥нок творчоњ д≥€льност≥ видатного письменника, критика, редактора, видавц€, педагога ≥ громадського д≥€ча, внесок €кого в культуру ”крањни загалом ≥ Ѕуковини зос≥бна незм≥рно великий».

«а зав≥сою минулого зримо постають ≥сторичн≥ особистост≥: ¬еликомученик ≤ван Ќовий (—учавський) (у п’€тому корпус≥ „Ќ” Ї його храм!), ѕреподобний ƒанило ѕустельник, молдовськ≥ господар≥ јлександр ƒобрий ≥ Ўтефан ¬еликий, котр≥ сп≥лкувалис€ украњнською, а також рел≥г≥йний д≥€ч ≥ письменник √ригор≥й ÷амблак.

÷≥кава ≥ характерна деталь: л≥тн≥й день 1402-го року, коли до —учави ≥з приморського Ѕ≥лгорода привезли мощ≥ св€того ≤вана Ќового.

ўось паралельне ≥з «ћанускриптом ≥з вулиц≥ –уськоњ» льв≥вського письменника –омана ≤ваничука.

ј взагал≥, «ѕустельника з ѕутни» треба прочитати, €к й ≥нш≥ опов≥данн€: «—в€то в —учав≥», «” „ерн≥вц€х на перевоз≥», «ћанол≥» ≥ «як брат сестру продав туркам».

–озв≥дка ≥ прим≥тки науковц€ ¬олодимира јнтоф≥йчука, що викладаЇ у —учавському ун≥верситет≥ «Ўтефан чел ћаре» ≥ Ї його ѕочесним доктором, де€к≥ акценти, зокрема наголос на першому письменников≥ Ѕуковини √ригор≥Їв≥ ÷амблаку, неоц≥ненн≥ €к дл€ науки, так ≥ письменництва, оск≥льки у Ѕуковинському краю готують ƒов≥дник буковинських л≥тератор≥в од найдавн≥ших початк≥в.

ўо характерно, виданн€ присв€чене 150-р≥ччю «–уськоњ бес≥ди» – Ѕуковинськоњ «ѕросв≥ти». ј ще важлив≥сть у тому, що великий дл€ Ѕуковини день, тобто 15 червн€ – ¬еликомученика ≤вана —учавського, коли за вс≥х час≥в в≥дкривали ус≥ кордони ≥ в≥р€ни йшли на прощу до —учави.

«ѕоверненн€ л≥та 1402-го року» – це й та мить, коли на св≥т Ѕожий таки 15 числа мати  атерина народила всесв≥тньоњ слави сина ≥ к≥норежисера ≤вана ћиколайчука.

«рештою, л≥то – це й прих≥д у св≥т самого автора «ѕустельника…» ќсипа ћакове€.

—ам же ¬олодимир јнтоф≥йчук побатьков≥ – ≤ванович. ≤ теж – штрих!

нига ум≥ло про≥люстрована роботами художниц≥ Ћюдмили ќстапенко.

P.S.1 ѕ≥сл€ прочитанн€ твор≥в склалос€ таке враженн€, що побував на борту сучасного (≥ —учава!) ав≥алайнер≥, €кий брав курс у 600-р≥чне минуле Ѕуковинського краю, де почерком јлександра ƒоброго була виписана √рамота про заснуванн€ „ерн≥вц≥в, ксерокоп≥ю €коњ ≥з —анкт-ѕетербурга „ерн≥вецькому м≥ському голов≥ ћикол≥ ‘едоруку передав п≥сл€ тривалого збер≥ганн€ його колега, украњнець за походженн€м, јнатол≥й —обчак.

P.S.2 ¬.јнтоф≥йчук передасть дл€ ’раму ≤вана Ќового €к музейну р≥дк≥сть прим≥рник цього ≥сторичного виданн€.

Ќазад
—тор≥нки:
Ќовини
© 1999- „ерн≥вецький нац≥ональний ун≥верситет ≥м. ё. ‘едьковича.
¬аш≥ зауваженн€, запитанн€ та пропозиц≥њ: webmasterzШK@,ofchnu.edu.ua
Powered by Nova, ѕрограмуванн€:  рамар ј.¬., ƒизайн: јнтонюк ј.ћ.

¬√ќ–”